Rodinná vila Ostrava - Lhotka

Koncepce domu vznikala během častých debat se stavebníkem na samotném místě. Pozorovali jsme srnky. Štípali nás komáři. My sledovali jak se točí sluníčko, kdy a kde zapadá. Idea hmoty domu vznikla velmi rychle. Pak už to tak rychle nešlo. První variantu s pultovými střechami jsme hodili do koše. Nebyla špatná, ale stavebník za rok spolupráce ztratil obavy z ploché střechy. Druhá varianta s rovnou střechou byla levnější a hlavně tvarově čistší. Obytné prostory prolínají do exteriéru. Dům vrostl do velmi silného přírodního rámce.

Tým

Autor / autoři:
Ing. arch. Radim Václavík
Spolupráce:
Ing. Lubomír Rychtar (návrh zahrady)
Specialisté:
 
Dodavatelé:
 
Autor fotografií:
Radovan Šťastný, Radim Václavík

Fakta

Lokalita:
Ostrava - Lhotka
Termín projektu / realizace:
2001 / 2006
Investor:
soukromá osoba
Náklady realizace:
 
Stupeň dokumentace:
návrh, DUR, DSP, DPS, autorský dozor během stavby

Koncepce vychází z dialogu přírodního rámce původního svažitého terénu a obytného domu. Cílem návrhu bylo začlenit novostavbu rodinného domu na pozemku tak, aby se jeho obyvatelé mohli těšit výhledy na vzrostlou zeleň a lesní zvěř.
Dům je částečně podsklepený, se 2 bytovými jednotkami. Objekt sestává ze tří funkčních částí, jednotlivých "domů": domu pro "rodiče", domu pro "děti" a domu pro auta. Charakter jednotlivých částí je proměnlivý v závislosti na využití. Všechny tři části jsou navzájem propojeny chodníkem, krytým stříškou. Interiér přízemí je tvořen prolínáním jednotlivých funkčních prostorů bez oddělování dveřmi.

Vila byla zařazena do publikace "Slavné vily Moravskoslezského kraje", (autoři Jindřich Vybíral, Naďa Goryczková, Martin Strakoš, Vladimír Šlapeta; vydal Foibos, 2008)

 

001_ATOS6_vila_architektura_ostrava.jpg