Rodinný dům v Hošťálkovicích

Koncept

Cílem návrhu bylo jednoduché cenově dostupné bydlení. Toho bylo docíleno optimalizací velikostí jednotlivých obytných částí a eliminací nevyužitých prostor. Stříška nad přízemím pasivně chrání proti přehřívání interiéru v letních obdobích. Relativní úspornost velikosti dispozice je kompenzována v interiéru prostorovou hrou objemů a světla. Přízemí je akcentováno velkorysým prosklením, které zvětšuje pocitově obytný prostor a rámuje panorama Beskyd. Otevřené schodiště dominantně spojuje podlaží a vytváří pozadí světelným paprskům klesajícím přes prosklenou koupelnu.

Dispoziční řešení

Dispozice je důsledně členěná na obytnou denní část, která je situována do vstupního podlaží, a na klidovou noční část ve 2. nadzemním podlaží.

Hlavním vstupem projde příchozí zádveřím do chodby, kde se mu po pravici otevře pohled do centrálního obytného prostoru, který je propojen s jídelnou. Jídelna přechází v kuchyň, na níž navazuje prostorný sklad, přístupný i z venčí. Vizuální propojení se zahradou je zajištěno velkorysým prosklením. Denní část domu v přízemí je vybavena sanitárním zázemím, tvořeným toaletou, přístupnou ze vstupní chodby. Horní patro je přístupné pomocí jednoramenného schodiště, které vyúsťuje v centrální chodbě, odkud jsou přístupné ložnice a 2 pokoje, koupelna a šatna

Fakta

Lokalita: Ostrava - Hošťálkovice
Termín projektu / realizace: 2010
Investor: soukromá osoba
Náklady realizace:  
Stupeň dokumentace: návrh, DSP, DZS

Plocha pozemku: 1150 m2

Zastavěná plocha: 77,20 m2

Užitná plocha: 112,30 m2

Obestavěný prostor: 517 m3

Tým

Autor / autoři: Ing. arch. Radim Václavík
Spolupráce:  
Specialisté:  
Dodavatelé:  
Autor fotografií:  
01_atos6_hostalkovice.jpg