Přestavba na nízkoenergetický rodinný dům

Jedná se o typickou ukázku rekonstrukce staršího rodinného domu v souladu s dnešním zaměřením na nízkoenergetické řešení. Zadáním bylo energeticky optimalizovat stávající rodinný dům, snížit provozní nároky na vytápění, vyměnit zdroj tepla a rekonstruovat topný systém; zateplit obvodové konstrukce a vyměnit okna. Upravit dispozici pro rodinu se dvěma dětmi.

Zastavěná plocha s terasou: 190 m2

Zastavěná plocha bez terasy: 149 m2

Užitná obytná plocha: 120 m2

Obestavěný prostor RD: 849 m3

 

Fakta

Lokalita: Slezská Ostrava
Termín projektu / realizace: prosinec 2007 - červen 2010
Investor: soukromá osoba
Náklady realizace:  
Stupeň dokumentace: návrh, DSP, DPS

Původní hmota domu zůstává nezměněna. Dřevěný provětraný obklad ze severského modřínu umocňuje plastičnost hmoty domu. Bílá omítka kontrastuje s hnědočervenou barvou přírodního dřeva, jež není povrchově upravováno a barevně se "vivyne" do hnědostříbřité barvy.

Pynový kotel byl nahrazen tepelným čerpadlem a akumulačním zásobníkem 300 litrů a dvěmi elektrickými topnými tělesy. Topný systém je řešen jako nízkoteplotní a je řízen číslicovým ekvitermním regulátorem Hotjet CS. V denní části a koupelně hřeje podlahové topení, v ložnicích byly jen vyměněny otopná tělesa. Alternativním zdrojem tepla pro přechodné období je krbová vložka v obytném prostoru, kde je položena lamelová dřevěná podlaha. Okna dřevěná s hliníkovou exteriérovou lištou a izolačním trojsklem.

Dům je těsnější a teplo proto nekontrolovaně neutíká do exterieru. Interiér se v letních měsících nepřehřívá. Zastínění proti letnímu slunci vyřešil ideálně přesah střechy. Pro optické zastínění prosklených ploch byly použity žaluziové rolety. Během příprav projektu jsme zvažovali použití lokálních rekuperačních větracích jednotek, zatím však nebyly realizovány.

V dispozici byla provedena razantní změna zejména v koupelně. Původně protáhlá místnost byla rozdělena příčkou vysokou 180cm na koupelnu a prádelnu, čímž se prostor opticky příliš nezmenšil a "pracovní" část není tolik na očích. Povrch stěn a podlahy je obložen skleněnou mozaikou. Původní kuchyně se spojila s obytným prostorem zbouráním příčky a vybouráním průhledu mezi kuchyní a pohovkou.

Tým

Autor / autoři: Ing. arch. Radim Václavík
Spolupráce:  
Specialisté:  
Dodavatelé:  
Autor fotografií: Ing. arch. Radim Václavík
3.jpg