Rodinný dům Stará Bělá II

Cílem bylo vytvořit rodinný dům za 2.000.000,- Kč. To se nepovedlo, zrealizovaný RD nakonec stál o 500.000,- Kč více.
Celkový objem stavby je tvořen jednoduchou hmotou kvádru o půdorysu 7,15 x 10,4 m. Dům je navrhován jako volně stojící, nepodsklepený, s přehledným úsporným půdorysem. V domě bude umístěna jedna bytová jednotka.

Obestavěný prostor: 579 m³

Užitná plocha: 112 m²

Fakta

Lokalita:

Ostrava - Stará Bělá

Termín projektu / realizace:

2007 / 2008

Investor:

soukromá osoba

Náklady realizace:

2 500 000 CZK

Stupeň dokumentace:

návrh, DSP, realizační dokumentace, autorský dozor během stavby

Dispozice je důsledně členěná na obytnou denní část, která je situována do vstupního podlaží, a na klidovou noční část ve 2. nadzemním podlaží.
Hlavním vstupem projde příchozí zádveřím do schodišťového prostoru, kde se mu po pravici otevře pohled do centrálního obytného prostoru, který je propojen s jídelnou. Jídelna přechází v kuchyň, na níž navazuje prostorný sklad, přístupný i z venku. Vizuální propojení se zahradou je zajištěno velkorysým prosklením. Denní část domu v přízemí je vybavena sanitárním zázemím, tvořeným toaletou. Jednoramenným schodištěm stoupáme za světlem a dostaneme se do horního klidového patra, odkud je přístupná ložnice a 2 pokoje, koupelna a šatna.
K severní fasádě domu, která je situována směrem ke komunikaci, přiléhá zpevněná plocha krytá stříškou, vytvářející venkovní odstavné stání (Zatím nebylo realizováno) pro osobní automobil. (Stříška u terasy byla realizována dodatečně a byla také rozšířena.) Terasa ze smrkových prken byla asi po šesti letech nahrazena velkoformátovou betonovou dlažbou a slouží nyní pro trénink nadějné hokejové přípravky. V domě se stále automaticky vypíná elektrické topení, protože dům absorbuje neustále tepelné záření díky velkorysému prosklení orientovanému na jížní stranu. Musíme ještě odstranit po umístění hokejových branek nebezpečí pukového projektilu, který lítá za branku až do sousedovic zóny, kde demoluje omítku. Tento problém mají paradoxně trenéři (:-).

Tým

Autor / autoři: Ing. arch. Radim Václavík
Spolupráce:  
Specialisté:  
Dodavatelé:  
Autor fotografií: Radovan Šťastný, Jana Labutová a Jiří Vaněk, Radim Václavík

 

Rodinný dům ve Staré Bělé, foceno 2015