Dům s pečovatelskou službou

Dům s pečovatelskou službou poskytuje základní standardní služby pro seniory, zdaleka však neodpovídá moderním požadavkům na radostné a aktivní stáří. Cílem bylo přebudovat stávající komplex tří budov na moderní zařízení, které bude ve všech ohledech naplňovat požadavky seniorů, kteří v tomto zařízení bydlí.

Stavba získala tato ocenění:
- Čestné uznání Fasáda Moravskoslezského kraje 2007 v kategorii „C" Bytové domy
- Čestné uznání Statutárního města Ostravy v soutěži o titul DŮM ROKU 2007

V roce 2008 byla stavba zařazena do publikace "Collection of European Architecture" prestižního nakladatelství Verlagshaus Braun, Berlin.

Tým

Autor / autoři:
Ing. arch. Radim Václavík
Spolupráce:
Výtvarná spolupráce: M. A. Marek Pražák Spoluautor zahrady: Ing. Petr Ondruška
Specialisté:
Dodavatelé:
Autor fotografií:

Fakta

Lokalita:
Dům s pečovatelskou službou Gajdošova 39, Moravská Ostrava
Termín projektu / realizace:
2006 / 2007
Investor:
Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz
Náklady realizace:
Stupeň dokumentace:

Dispozice i atmosféra domu se stovkou bytů pro seniory nese hluboký otisk doby svého vzniku: Dlouhé úzké tmavé chodby bez výzdoby a energie. Opotřebované povrchy. Stísněné koupelny. Zanedbaná zahrada. Smutná fasáda. Nemotivující prostředí. Pasivita a odevzdanost. Šero a stín. Křísíme proto světlo ve všech jeho významech. Primárně nejde o luxus, nýbrž o změnu charakteru místa, o změnu ducha. Úpravou dispozic otevíráme prostor a přivádíme do bytů světlo, v interieru vzniká prostor pro živé rostliny. Světlá kompozice fasád s použitím 5 symbolických barev oživuje exterier. Velká zahradní terasa je navržena jako otevřený betonový tubus, zvednutý metr nad terén, propojený schodištěm se zahradou. Boční stěny terasy i strop jsou navrženy jako plošné betonové konstrukce s kruhovými perforacemi, které terasu odlehčují a prosvětlují. Elegantní čistá forma se vznáší nad zahradou. Intenzivní zážitek z hry světel a stínů, rytmického střídání barevných sloupů a vůně zahrady včetně soliterních rostlin na úrovni terasy.

podzim 2015