60
MFD 23.4.2013: DOBŘE NAVRŽENÝ DŮM VÁM DÁ POCIT CHRÁMU
Radim_Vaclavik

MFD 23.4.2013: DOBŘE NAVRŽENÝ DŮM VÁM DÁ POCIT CHRÁMU

Kvalitní dům nemusí být drahý, ani zbytečně velký. „Ve Švýcarsku jsme dokonce přeměřovali interiér obývacího pokoje, který měl 3,5 metru na šířku. Ten dům byl úžasný. Majitelé, architekti, si troufli na úzký prostor, který vykompenzovali správným oknem,“ vypráví architekt Radim Václavík.
Zmínka o Švýcarsku není náhodná. I do této alpské země totiž ostravský architekt vyráží za inspirací. A jezdil tam už před lety. Proč? Snažil se najít argumenty, jimiž by přesvědčil lidi na Ostravsku, ať jsou při stavbě rodinných domů odvážnější a nebojí se moderní architektury.
„Jezdili jsme třeba do Voralberska, a tam se učili od místních architektů. Obdivovali jsme, jak staví a že dokážou lidi přimět k moderní architektuře i na venkově. A oni na to: Trvalo šedesát let, než jsme lidi k moderní architektuře vyhecovali. Celou tu dobu jsme pořádali výstavy a snažili se moderní architekturu propagovat. A my si tehdy řekli: aha, to musíme udělat taky,“ vzpomíná Radim Václavík.
Inspirován cizinou tak spolu s jiným mladým architektem Kamilem Mrvou založil v Ostravě Centrum nové architektury a začali s propagací. Třeba pomocí výstavy ukazující moderní rodinné domy, která putovala po Česku, ale třeba i Polsku. „Byl to odrazový můstek, díky němuž se lidé začali přiklánět k moderní architektuře v oblasti budování rodinných domů,“ míní Radim Václavík.
I dnes přitom lidé toužící po rodinném domě chybují. „Velmi často podceňují architektonické řešení domu, a to je špatně. Dobrý architekt totiž prostřednictvím důmyslného řešení interiérů ušetří investorovi peníze tím, že v domě nebude ani centimetr místa navíc.“
Zda je dům dobrý, nebo ne, to by přitom měl majitel sám ucítit uvnitř. Ten pocit podle Radima Václavíka připomíná dojmy v chrámu. Ale princip se liší. Zatímco v kostele je prostor uspořádán tak, aby člověk pocítil sílu Boha a svou malost, dobře navržený dům musí člověka napřímit a dát mu důstojnost.
A tytéž pocity architekt přibližuje i jinak. Třeba jako docela příjemný políček, který člověk dostane, když jede po dálnici do Prahy a před hlavním městem se náhle začnou vynořovat zdejší stavby.
A s jak velkou částkou musí člověk pro stavbu rodinného domu počítat? Dům o velikosti kolem 500 metrů kubických bez garáže je možné postavit i za cenu zhruba tří milionů korun.
Na výstavě v ostravské Galerii Kruh, kterou Radim Václavík nazval 3E – ekonomicky, ekologicky, elegantně - a která potrvá do 26. dubna, spatříte zhruba třicet pláten zobrazujících hlavně už vzniklé stavby z produkce architektova ateliéru. Jsou zde ale například i studie proměny Dolní oblasti Vítkovic či návrh na přestavbu území Karoliny, které Radim Václavík vytvořil už v 90. letech minulého století. „Není pravdou – jak se nyní často opakuje – že proměna Dolní oblasti Vítkovic souvisí jen s pány Světlíkem a Pleskotem. Návrhy na přestavbu vznikaly už o řadu let dřív,“ připomíná Radim Václavík.
Vyrůstal ve Slezské Ostravě. V pěti letech z tráv a keřů postavil první bunkr, v šesti první iglú ze sněhu. Stavařina ho bavila. Snad i proto, že viděl, jak na loukách poblíž domu, kde vyrůstal a kde se původně pásly krávy, vyrůstá sídliště. Na střední škole se pak rozhodl pro studium architektury.


BOX
Festival Archikultura
Pátý ročník festivalu si klade za cíl přiblížit moderní a současnou architekturu veřejnosti. Kromě Ostravy se koná i v Praze a dalších evropských městech. Zúčastnit se můžete výstav, přednášek, diskusních fór, promítání filmů i procházek. Akce v dubnu a květnu probíhají v Kabinetu architektury Domu umění, Ostravském muzeu, centru Cooltour a na dalších místech. Informace jsou na webu www.kabinetarchitektury.cz/archikultura.