Přestavba staršího rodinného domu

Jedná se o typickou ukázku rekonstrukce staršího rodinného domu v souladu s dnešním zaměřením na nízkoenergetické řešení.

Zadáním bylo energeticky optimalizovat stávající rodinný dům, snížit provozní nároky na vytápění, vyměnit zdroj tepla a rekonstruovat topný systém; zateplit obvodové konstrukce a vyměnit okna. Upravit dispozici pro rodinu se dvěma dětmi.

Fakta

Lokalita: Slezská Ostrava
Termín projektu / realizace:

prosinec 2007 - červen 2010

Investor: soukromá osoba
Náklady realizace:  
Stupeň dokumentace: návrh, DSP, DPS

Původní hmota domu zůstává nezměněna. Dřevěný provětraný obklad ze severského modřínu umocňuje plastičnost. Bílá omítka kontrastuje s hnědočervenou barvou přírodního dřeva, jež není povrchově upravováno a barevně se "vivyne" do hnědostříbřité barvy.

Plynový kotel byl nahrazen tepelným čerpadlem JET 14 AS s akumulačním zásobníkem 300 litrů a dvěmi elektrickými topnými tělesy. Systém je řešen jako nízkoteplotní a řízen číslicovým ekvitermním regulátorem Hotjet CS. V denní části a koupelně je podlahové topení systému PEDOTHERM, v ložnicích byla vyměněna otopná tělesa. Alternativním zdrojem tepla pro přechodné období je krbová vložka instalovaná v obytném prostoru. Během příprav projektu jsme zvažovali použití lokálních rekuperačních větracích jednotek, zatím však nebyly realizovány.

V obytném prostoru je položena lamelová dřevěná podlaha. Okenní výplně dřevěné s hliníkovou exteriérovou lištou a izolačním trojsklem. Dům je těsnější a teplo proto nekontrolovaně neutíká do exterieru. Interiér se v letních měsících nepřehřívá. Zastínění proti letnímu slunci vyřešil přesah střechy, pro optické zastínění oken byly použity žaluziové rolety.

V dispozici byla provedena razantní změna zejména v koupelně. Původně protáhlá místnost byla rozdělena příčkou vysokou 180cm na koupelnu a prádelnu, čímž se prostor opticky příliš nezmenšil a "pracovní" část není tolik na očích. Povrch stěn a podlahy je obložen skleněnou mozaikou. Původní kuchyně se spojila s obytným prostorem zbouráním příčky a vybouráním průhledu mezi kuchyní a pohovkou.

Vypočtené celkové tepelné ztráty objektu Qc jsou 14.1 kW. Navržené tepelné čerpadlo HOT JET 14 AS objekt zvládá vytápět mimo 10 - 14 dnů v roce, kdy je nutné zapínat elektrické přímotopné spirály nebo topit v krbu.

Tým

Autor / autoři: Ing. arch. Radim Václavík
Spolupráce:  
Specialisté:  
Dodavatelé:  
Autor fotografií: Ing. arch. Radim Václavík
ATOS6 SLEZSKA 00.jpg